GOST Rusya Sertifikası

01

Rusya Gost- R Uygunluk Belgesi

Rusya Federasyonu sınırları dahilinde toptan ve perakende ticareti yapılan her ürün için kalite sertifikası beyanı zorunluluğu vardır. Bizdeki TSE belgesi niteliğinde olan Gost-R Sertifikası Rusya'da ilgili malın satışını yapmak için ön şart olarak aranmaktadır. Rusya Federasyonu'na yapılan ticaretin ve mal satışının yasal ve güvenli yolu bu ülkeye yollayacağınız ürünlere Gost-R Sertifikası almaktır.

GOST-R Kalite Sertifikası Çeşitleri

1. Tek Seferlik ( parti bazında ) sertifika

2. 1 yıllık seri üretim sertifikası

3. 3 yıllık seri üretim sertifikası

Tek Seferlik (Parti Bazında) Sertifika

* İthalatçı bir Rus şirketinin bir sözleşme kapsamında yapmış olduğu mal alımlarında kullanılır. Sertifika üzerinde ithalatçı firma,malın sınıflandırma pozisyon numaraları , ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri yer almaktadır. Bu tür sertifikalar, belli bir Rus alıcı firma adına, yalnız bir sefer, miktarı vecinsi sertifika üzerinde belirlenmiş ürünler için geçerli olmaktadır.

Seri Üretim Sertifikası (Bir Yıllık)

* Uzman ziyareti yapılmadan sadece numune ve dokümanlarla 1 yıl süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalarla aynı işlevi görür.

Gost Belgesinin kullanıldığı yerler

* Rusya ve Beyaz Rusya Gümrükleri ( Mecburi )
* Perakende Mağazaları ( Perakende Satılan Ürünler için )
* İnşaatlar ( İnşaat Kontrolleri isteği doğrultusunda, İskan Ruhsatı alabilmek için )
* Üretim Tesisleri ve Fabrikalar ( Çalışma ve Üretim İzni almak için )
* Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane gibi yerler ( Çalıştırma İzni almak için )

Sertifika çıkarmak için ne yapmak gerekir?

Bunun için öncelikle bizi aramanız yeterlidir.

* Ürünlerinizin katalogunu,
* Sertifikalanacak ürünlerin tam olarak listesi,
* Bu ürünlere ait GTİP ( Gümrük Tarife İstatistik Poz No) kodları,
* Varsa mevcut kalite sertifikalarınızın ( TSE, ISO vb.) fotokopilerini fax veya mail ile bize gönderiniz.

Önemli Not ! :

* Türkiye ve Moskova'da gereken inceleme yapıldıktan sonra tarafınıza fiyat verilecek, sözleşme bilginize ve onayınıza sunulacaktır.

* Avansın ödenmesini takip eden yaklaşık 10-15 gün içinde Moskova'dan Gosstandart tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan ( Sertifika Merkezinden ) yetkili Rus uzmanlar üretim yerinize gelerek inceleme yapacaklardır.

* Bu inceleme 1-2 gün sürmektedir. İnceleme esnasında kaliteden sorumlu yöneticilerin ve ilgili kişilerin fabrikada bulunmaları şarttır.

* Uzman tarafından istenen ürün numunelerinin Moskova'ya ulaşmasından sonra gene akredite bir laboratuarda testleri yapılacak, 10-15 gün içinde sertifikanız hazır olacaktır.

* Verilen fiyata uzmanların Moskova-Türkiye gidiş-dönüş uçak biletleri, Türkiye içi ulaşım ve transferler, konaklama, mihmandarlık ve sözlü tercümanlık hizmetleri dahildir. Firmaya sadece üretim yerini incelemeye açmak gerekli ve yeterlidir.

* Tüm bu işlemler 35-40 gün kadar sürmektedir.