GOST Rusya Sertifikası

01

Gost Sertifikası Soruluyor mu?

Soruluyor.1 Ekim 2000 tarihli GTK ( Rusya Gümrük Komisyonu ) tebliğince ülkeye ithal edilen ürünlerde Sertifika alınması zorunlu hale getirilmiştir. Sertifika beyanı zorunluluğu olmayan bazı mal kalemleri de vardır, ancak bunlar bayağı azınlıkta kalıyor. Bu tür ürünler için de önceden "Red Mektubu" denilen bir belge alınarak gümrükte karşılaşılabilecek bazı engeller ortadan kaldırılabiliyor.

Rusya Federasyonu haricinde Sertifika hangi ülkelerde geçerli?

GOST – R Kalite Belgesi Ukrayna hariç tüm BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkelerinde geçerlidir.

Sertifika nasıl kullanılır?

Alınan GOST belgesinin kopyası çekilerek çoğaltılır ve firma kaşesi+imza konularak "aslının aynısı" olduğu belirtilir. Bu şekilde toptancı ve müşterilere dağıtılır. Bazı gümrüklerdeki uygulamalarda orijinalden noter onaylı kopya istenebilir. Bu durumda önceden Rus Noteri veya İstanbul ya da Ankara'daki Rusya Konsolosluğu tarafından onaylanmış kopyalar kullanılmalıdır.

Sertifikalar, yapılan yüklemelerin evrakları ile birlikte Rusya gümrüklerine ibraz edilir. Genel olarak gümrük memurları sertifikanın üzerinde bulunan telefon numarasından sertifikayı veren kuruluşu arayarak konfirmasyon istiyorlar. Aynı şekilde perakende satış mağazalarında da vergi ve hıfzıssıhha ( SES-Sanitarno Epidemiologicheskaya Stansiya ) memurları tarafından benzer kontroller yapılarak sertifika soruluyor. Bu yüzden ciddi mağazalar veya market idarecileri sertifikasız bir malı vitrinine koymaktan kaçınıyor.

Bu inceleme yetkili Test Merkezlerinde yapılırsa geçerli olmaktadır. Belge üzerinde aşağıdaki öğeler yer alır.